Předejít podvodu

Pokud chcete prodávat a nakupovat poctivě, nabízíme vám několik rad, které vám pomohou zabezpečit transakce během nákupu nebo prodeje použitého zařízení.

Obecně platí, že si máte dávat pozor při jednání s osobou ze zahraničí, zejména pokud nejde o profesionála (prodejce nebo obchodník), s protistranou se setkejte, než uzavřete jakoukoli transakci.

Pokud máte pochybnosti ohledně inzerátu na naší stránce nebo pokud dostanete pochybné e-maily po vystavení zařízení k prodeji na naší stránce, neváhejte nám to sdělit pomocí našeho kontaktního formuláře nebo pomocí odkazu "ohlásit problém", který je dostupný u každého inzerátu.

Dávejte si pozor. Pokud dostanete e-maily lámanou francouzštinou nebo angličtinou, které od vás vyžadují osobní, bankovní údaje nebo zálohy, neodpovídejte na ně! Jedná se jistě o podvod. Zašlete nám urychleně kopii na contact-en@agriaffaires.com, abychom mohli tyto praktiky eliminovat.

Právě jste obdrželi e-mail nebo SMS, musíte kontaktovat osobu, která má o váš inzerát zájem, nebo na čísle 0899... můžete vyslechnout hlasovou zprávu. Jedná se o pokus o podvod prostřednictvím čísla s přílišnou cenou. E-mail nebo SMS bez váhání vymažte.

Mějte se na pozoru před příliš lákavými nabídkami a příliš mízkými cenami. Neplaťte nikdy předem prodejci, kterého neznáte (nevyplácejte splátku). V případě pochybností klikněte na odkaz « upozornit na problém » ve spodní části stránky s inzerátem.

Do transakcí mezi kupujícími a prodejci v žádném případě nezasahujeme jako prostředník či důvěryhodná třetí strana. Systematicky odmítejte jakékoli peněžní platby požadované od vás jménem našich stránek.

2 základní pravidla:

Vyžadujte platbu bankovním převodem

Pouze převod připsaný na váš účet vám zaručuje platbu. Odmítněte jakékoli jiné vyrovnání. Vězte, že šek může být přijat při podání a pak připsán na vrub vašeho účtu za několik týdnů, je-li kradený, falešný či nekrytý. Vězte, že i šek banky může být falešný.

Nikdy nenechávejte zařízení odjet, dokud nebudete mít záruku úhrady

Před odesláním stroje zkontrolujte, zda výše převodu byla správně připsána na váš účet (stvrzenky o převodech nemají žádnou hjodnotu, poněvadž je lze zfalšovat).

Příklad podvodu:

Kupující vám zašle šek za nákup vašeho stroje. Výše šeku přesahuje dohodnutou výši: zástupce druhé strany tvrdí, že se spletl, a požaduje od vás zaslání rozdílu. Vy složíte šek a ten je kreditovaný na váš účet. Odešlete rozdíl. Za několik týdnů je výše šeku vaší bankou znovu odečtena z vašeho účtu, neboť šek byl falešný, kradený nebo nekrytý!

3 základní pravidla

Vytiskněte inzerát

Ochráníte tak technické informace a údaje uváděné prodejcem.

Ověřte si poctivost prodejce

Zajeďte se na zařízení podívat před nákupem, setkejte se s prodejcem. Pokud se nechcete přesouvat, zkontrolujte přinejmenším jeho jméno, adresu a telefonní číslo pomocí žlutých stránek pro profesionály nebo bílých stránek pro živnostníky. Při zahraničním obchodu můžete použít seznam Infobel.

Za vybavení zaplaťte až po dodávce

Kdybyste měli zaslat zálohu před dodáním, abyste obchod zajistili, vyžádejte si od prodejce pár informací (například tím, že kontaktujete jeho banku) a zašlete zálohu co nejnižší.

Příklad podvodu:

Někdo vám nabízí vybavení za nenormálně nízkou cenu, aby vás přiměl k impulzívnímu a rychlému nákupu bez zajištění záruk o prodejci. Vy odešlete splátku, ale zakoupený stroj nikdy neobdržíte.

Co byste neměli nikdy dělat:

Zasílejte peníze pomocí služeb, jako je Western Union nebo MoneyGram. Pokud vám kupující pošle omylem příliš vysokou částku, vždy mu přeplatek vraťte.

Pokud se stanete obětí podvodu, musíte na místní policii skutečnost oznámit.

1. Kupující a prodejci, sejděte se k transakci.

2. Kupující, NIKDY neposílejte peníze poštou, prostřednictvím Western Union, ani jinak.

3. Prodejci, neprovádějte žádné proplácení ve lhůtě do 15 dní od data inkasa.

4. Dávejte si pozor na příliš lákavé nabídky a příliš nízké ceny.

5. MB Diffusion nikdy nezasahuje do transakcí jako prostředník či důvěryhodná třetí strana.